Facebook sayfamıza gitmek için tıklayınız
Üye Girişi  |  Üye OL         
DUMRUL ile AZRAİL
SADABAD KONSERİ
MÜZİK ve RESMİN ANLIK ETKİLEŞİMLERİ
YAŞAYAN HAZİNE
2006 MOZART YILI ETKİNLİKLERİ
SANA SENİ ÇALAYIM...
YILDIZLARIN MELODİSİ
KAİNAT SENSİN!
MEVLEVİ BESTEKARLAR
SUYUN GİZLİ MESAJI
GÖRSELLERLE ANLATILAN ARAŞTIRILAR
HER BEDEN DUYAR (EVERY BODY HEARS)
SAĞLIKLI KİLO KONTROLÜ KONFERANSI
SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM FİLMLERİ
ÇELİK YAPILAR HAFTASI 2010
İZMİRde NATUREL ETKİNLİKLER
Dostlarımız için Duyuru
MÜZİKLE TERAPİ
 
 

2006 MOZART YILI ETKİNLİKLERİ

Müziğin Beden-Zihin-Ruh Sağlığına Etkileri
Tarih 17-19 Kasım 2006
Ziyaret saatleri 11.00-20.00
Yer Askeri Müze Harbiye Kültür Sitesi
ETKİNLİK İÇERİĞİ

 

Evrenin Ortak Dili Müzik

Harun Kolçak ve Eser Taşkıran (piyano)

Müzikal sohbet

17 Kasım, Cuma 11.30

 

Evren, bir enerji bütünü ve var olan her şey de bu enerjinin farklı titreşim boyutlarıdır. Müzik ise evrenin ortak dilidir ve bütünlüğün içinde olan her varlık gibi canlıdır. Harun Kolçak ve Eser Taşkıran, birlikte yapacakları bu "müzikal sohbet"de müziğin canı ve farklı titreşim boyutları ile diğer canlılar üzerinde yaptığı duygusal, zihinsel, fiziksel etkiyi anlatmaya, göstermeye çalışacaklar.

 

Sesin Doğası ve Yaşam

Prof Yıldız Dağdelen

(Mezzo Soprano/ Em.Öğretim Üyesi)

17 Kasım, Cuma 13.30

 

İnsanlar var olduklarından beri seslerini kullanmışlardır. İçgüdüsel olarak çıkardığımız inleme, bağırma, homurdanma gibi bir takım sesler, acılara, zorluklara dayanabilmemizde bize destek olmuştur. Ağzımızdan çıkan ses, enerjiye dönüşmüş havadan başka birşey değildir. Kendi sesimizin titreşimleri zihin, beden ve duyguların uyum içinde olmasını sağlar. Doğrudan beynimizi etkileyen müziğin ve seslerin davranışlarımız üzerindeki etkileri ise saymakla bitmez. Müziğin bu gücü eski çağlardan beri bilinmekte ve tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Bu söyleşide ses, müzik, ritim ile ruh-beden sağlığı arasındaki ilişki bağlamında, “Toning”, “Tomatis Metodu” ve “Mozart Etkisi” gibi kavramlar ele alınacaktır.

 

Mozart 40. Senfoni Solo Piyano Uyarlaması

Aydın Karlıbel 

Piyano resitali

17 Kasım, Cuma 14.30

 

"Mozart Etkisi”nin düşündürdükleri ve Mozart’ın piyanistik senfonisi.. Bir Aydın Karlıbel dinletisi. 

 

 

“Sana Seni Çalayım..”

Doğaçlama Performans,

Müzikolog/Piyanist Doç Züleyha Abdullayeva (Azerbaycan)

17 Kasım, Cuma 16.00

 

Hepimizin içinde bizi kutsal kılan bir ışık zerreciği vardır. Bu zerrecik belirli zamanlarda içimizdeki enerjinin titreşimleriyle birleşip maddeselleşir ve sese, yani işitilir hale dönüşmeye başlayabilir. Züleyha Abdullayeva, dinleyici ile arasında bir enerji bağı kurarak, onlarda duyumsadığı bu ışığın dinamiğini, doğaçlama çalacağı piyano ile yansıtmaya çalışacak. Öfke, kaygı, korku, baskı gibi negatif duygulardan arınmayı ve çözülmeyi hedefleyen bu doğaçlama performans, müzik yoluyla bilinçaltını uyararak algıyı değiştiren ve dönüştüren bir deneyimi dinleyicilerle paylaşmayı amaçlıyor.

 

 

The Shumei Taiko Ensemble (Japonya)

Yerküre Ezgileri – Su ( Earth Songs – Water )

Konser Filmi (İngilizce altyazılı)

19 Kasım, Pazar 11.30

 

Eski zamanlarda Japonya’da, davul sesi Tanrıya yakarışlara eşlik ederdi. “Taiko” Japonca büyük davul demektir ve günümüzde taiko müziği yapılan her türlü büyük veya küçük davul anlamında kullanılmaktadır. Modern taiko sadece bir müzik formu olmayıp bir performans sanatı, tiyatrodur. Böylelikle, müzisyenlerin gerek kostümleri gerekse hareketlerindeki zarafet yarattıkları ses kadar önemlidir. Shumei Taiko Ensemble, 1982 yılında kurulduğundan bu yana, yaşayan en eski müzik geleneklerinden birinin inceliği ve coşkusu ile dünya çapında dinleyenleri etkilemiştir. Nabız atışını anımsatan müziği, evrensel bilgelik ve barış için içten bir yakarış; ırk ve kültür ayrımlarını aşarak tüm insanlığın doğrudan kalbine, zihnine ve ruhuna işleyen saf bir sestir. 

 

 

Zihni Uyandıran Ritim

Heleniq Argyrou M.A. (Clin.Psych.)

Drum Inspiration (Güney Afrika)

Söyleşi ve performans,

19 Kasım, Pazar 13.30

 

İnsan ruhu sese ve ritme çok duyarlıdır. Ritim bizi hem uyarabilir, hem de yatıştırabilir. Yaşamın herşeyi kapsayan ritmik nabız atışı ve ritmin en derinimize işleyerek ruh halimizi dönüştürebilme özelliği psikolojide büyük önem taşır. Melodi ve müzik  kah gözlerimizi yaşartabilir, kah ruh halimizi yükseltebilir, yani duygusal halimizi değiştirebilir. Fiziksel yapımızda zaten var olan ritmin, bize neden iyi geldiğini anlamak zor değildir. Ritmin terapi değeri ve onarıcı yararları dünya çapında yüzyıllardır bilinen ve uygulanan çok eski bir bilgeliktir. Bu geleneklerin temelinde olan, dünyadaki en güçlü enstrumanlardan biri, ruhumuza şifa ve ilham, yaşama heyecan katan davuldur. Klinik psikolog ve müzisyen Heleniq Argyrou bu sunumda davul çalma, ritim, ses ve bunların bilinci dönüştürüp yükselten özelliklerini işleyecek. 

 

 

Ney dinletisi

Neyzen Murat Dağlı

TÜMATA Türk Musikisini Araştırma ve Tanıtma Grubu katkılarıyla

19 Kasım, Pazar 15.00

 

Ney, kamıştan yapılır. İçi boş olup yedi deliği vardır ve üflenerek çalınır. Mevlana Mesnevi’sine “Dinle ney’den...” diyerek başlamıştır çünkü ney kamil insanı temsil eder. Üflemek için kendi benliğinden sıyrılmak, Hu demek lazımdır. İçli sesi ile insanın doğrudan ruhuna hitap eden bu özel çalgı, Türk klasik ve tasavvuf müziğinin en önemli unsurlarındandır.

 

 

Nesli ile New Age

Neslihan Yavuzer Behmuaras

Müzik Dinletisi ve barkovizyon

17 Kasım, Cuma 18.30 ve 19 Kasım, Pazar 17.00

 

Kişisel gelişim yöntemleri ve tamamlayıcı tıbbın yanısıra günlük hayatımıza dahil edebileceğimiz bazı unsurlarla sağlık, mutluluk ve huzuru sağlayabiliriz. Aslında hayatımızın pek çok anında olan, ancak sihirini keşfedip yaşayamadığımız, tüm insanlığın evrensel dili, yaradılışın bir parçası olan "müzik" bunlardan biridir. Her müzik farklı bir titreşim ve enerji taşımaktadır. Müziğin şiirsel ve büyülü dünyası olan ve Türkiye`de fazla tanınmayan New Age müzikleri ile hayatın koşturmasına ve sorunlarına kapıyı kapatıp, sadece kendimizle ve hayallerimizle geçirebileceğimiz, ruhumuz, bedenimiz ve zihnimize huzur verecek bir molaya ne dersiniz?

©FESTİVA Organizasyon A.Ş. - 2018
  EFES TECHNOLOGy

Bu site 23 Eylül 1999'dan beri 1882864 kez ziyaret edilmiştir